Retweet Nedir?
“Retweet” baska birisinin tweet’ini kendi twitter sayfanizda yayinlamaktir ya da tweetlemektir de diyebiliriz. Mesela enteresan bir tweet okudunuz ve hosunuza gitti. Sizi takip edenler de bunu okuyabilsin diye  ayni mesaji siz de tweetlediniz. Iste buna retweet (ikiz-tweet) diyoruz.

 

Esprili twitler yazın

Retweetlerin %84′ü komik veya esprili twitlerden oluşuyor. Ünlü biriyle veya kendinizle ilgili esprili twitler yazmak, komik bir fotoğraf paylaşmak retweet edilme ihtimalini arttıracaktır.

Sihirli kelime

Her zaman olmasa da twitlerin sonuna “lütfen RT” yazmak retweet edilmede etkili olabiliyor.

Kelimeleri iyi seçin

Uzmanlara göre retweet edilmeyen twitlerde kullanılan kelimelerden bazıları şöyle: ev, gece, yarın, sıkıldım, dinliyorum, izliyorum, gidiyorum, yapacağım. Bu tarz sohbet tipi kelimeler kullanmaktan kaçının.

Zamanlama önemli

Retweet sayısı kullanıcıların twitinizi görmesine bağlıdır. Araştırmalar, retweetlerin bazı gün ve saatlerde arttığını gösteriyor. Twit yazmak için en uygun günler çarşamba ve perşembe, en uygun saat ise akşam 8 olarak görülüyor.

Alıntı paylaşın

Kullanıcılar özlü sözleri ve onları retweet etmeyi seviyor. Ünlü birinin zekice söylenmiş esprili bir sözünü yazın, böylelikle ne yazacağınız üzerine kafa yormanıza da gerek kalmaz.

Link ekleyin

Danzarella.com’da yayımlanan “Retweet Bilimi” (The Science of the Retweets) makalesine göre twitlerin yaklaşık %19′u link içeriyor. İşin ilginci, retweet edilen twitlerin %57′si link içeriyor.

Retweet satın alın

reTweet.it gibi araçlar ile para karşılığı retweet alabilirsiniz. 10 dolar karşılığı 10, 20 dolar karşılığı 80, 40 dolar karşılığı 200 retweet satın alabilirsiniz. Özellikle şirketlerin kullandığı bu yöntem kimilerine göre iyi bir fikir değil fakat etkili.

Twitter “fenomenlerine” cevap atın

Takipçi sayısı fazla olan kullanıcıların twitlerine yorum yapın; yazdığınızı retweet edebilirler; böylece twitiniz daha çok kullanıcı tarafından görülür.

Basit kelimeler kullanın

Danzarella.com’a göre retweetlerin ortalama hece sayısı 1.62, bu da gösteriyor ki kullanıcılar basit twitleri beğeniyor ve retweet ediyor.

 

Gelen Aramalar:

Yorumlar

Henüz gönderilmiş bir yorum yok.

Yorum Yap

 

Uygunsuz yorumlar tarafımdan silinecektir. E-posta adresiniz sadece gerçek bir kişi olduğunuzu (ihtiyaç halinde) ispatlayabilmemiz içindir, bir başka kişi yada kurumla paylaşılmayacaktır. Bu içeriğe yorum yaparak Ömer ÇAKIR'a yorumunuzu yayınlamak için izin vermiş sayılırsınız.

© Copyright Ömer ÇAKIR. All Rights Reserved.